Kdo je DJ?

Dýdžej – DJ  nebo disc jockey, je člověk, který se živí přehráváním hudebních nahrávek. To může dělat na různých místech. Proto se přesná role dýdžeje může lišit v závislosti na prostředí nebo účelu hudby.

Jednou z kariérních cest dýdžeje je práce pro rozhlasovou stanici. V této funkci je odpovědný za přehrávání hudebních výběrů ze seznamu skladeb, který poskytlo vedení stanice. Tento seznam skladeb je vytvořen tak, aby oslovil cílové publikum stanice. Obecně platí, že cílové publikum je určeno žánrem hudby, kterou se stanice rozhodne hrát, nebo naopak.

Co DJ hraje

Mezi běžné hudební žánry, které hraje DJ, patří heavy metal, klasický rock, lehký rock, hip hop, gangsta rap, rhythm and blues, dance, elektronickou hudbu, jazz a country. Většina rozhlasových stanic nepřechází do různých žánrů, ačkoli žánry, které jsou si podobné, mohou mít určité překřížení. Například DJ country stanice může hrát některé lehké rockové písně. Kromě přehrávání hudby v souladu se seznamem skladeb může být dýdžej pro rozhlasovou stanici také zodpovědný za odpovídání na hovory od posluchačů, vedení rozhovorů s hudebníky a oznamování reklam podle pokynů rozhlasové stanice. Obvykle má malou pravomoc nad tím, jaká hudba se hraje.

Svatební DJ

DJ může také zajistit hudbu na svatební hostině. V tomto případě může dostat seznam skladeb od nevěsty a ženicha. Alternativně si nevěsta a ženich mohou vybrat konkrétní žánr a nechat na dýdžejovi, aby si vybral skladby, které se budou hrát. Tato osoba často také přijímá požadavky od přítomných. Svatební DJ může být také vyzván, aby na svatbě působil jako moderátor a oznámil, kdy se chystají speciální události, jako je házení kytice. Kromě toho obvykle komunikuje s publikem, aby povzbudil hosty k tanci a zábavě.

dj
svatební dj

Klubový DJ

klubový dj

Dalším typem DJe je ten nejznámější, který hraje hudbu v baru nebo klubu. Tato osoba má často podobné povinnosti jako DJ, který pracuje na svatbě. Klubový DJ však nesmí přijímat hudební požadavky. Navíc mnoho skladeb předem míchá, aby vytvořil známé skladby se zábavnými rytmy, které povzbuzují k tanci.

Hodit oko můžete také na TheMag pro solidní porci rapové zábavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *