Co je Rocková Opera?

Stejně jako tradiční opera je i rocková opera dramatickým dílem. Na rozdíl od tradičních oper, které se spoléhají na klasickou hudbu, rockové opery používají k vyprávění svých příběhů rockovou hudbu. Často začínají jako koncepční alba, která jsou pak přizpůsobena divadelním hrám. Nejpopulárnější od konce 60. do 70. let jsou pravděpodobně dvě nejslavnější rockové opery Jesus Christ Superstar od Andrewa Lloyda Webera a Tommy od skupiny The Who.

Dva hlavní typy 

Existují dva hlavní typy rockových oper: symbolická a plná. Symbolická rocková opera neobsahuje žádné obsazení a existuje pouze na zvukové nahrávce. Tyto druhy rockových oper obvykle vydává skupina nebo zpěvák a zahrnují například The Lamb Lies Down on Broadway od Genesis a The Wall od Pink Floyd. Plné rockové opery, které zahrnují jak vizuální, tak i zvukové prvky, obsahují herecké obsazení a hrají se jako hra. Ať už je to symbolické nebo plné, aby bylo možné považovat dílo za rockovou operu, musí mít jasné postavy a vyprávět příběh. 

Existuje jich málo

Ačkoli styl byl populární po většinu desetiletí, tvorba těchto oper nebyla hojná a existuje relativně málo příkladů tohoto žánru ve srovnání s ostatními. Za vznik tohoto stylu má zásluhu kapela The Who. Jejich album Tommy sleduje život a zotavení duševně traumatizovaného chlapce. Vydáno v roce 1969 a je obvykle uváděno jako první příklad rockové opery. Tommy začal jako symbolická opera, existující pouze na albu The Who, ale později byla nejen přeměněna na hru, ale vznikl i film a balet.

tommy

Tommy

Tommy však nebylo prvním vydaným albem The Who, které by se dalo nazvat rockovou operou. V roce 1966 vytvořili devítiminutovou skladbu, někdy nazývanou mini rocková opera, která se jmenovala „ A Quick One While He is Away. “.

Jesus Christ Superstar

V roce 1971 byl na Broadwayi vypuštěn Jesus Christ Superstar Andrewa Lloyda Webera. Plně konceptualizovaná rocková opera se osm let hrála na Broadwayi a vznikl film. Jesus Christ Superstar vypráví o posledních dnech Ježíše Krista, které vedly k jeho ukřižování. Příběh vypráví Jidáš, učedník, který ho nakonec zradil. Ačkoli to bylo původně vydáno pouze ve formě alba a sklidilo kritiku od některých náboženských institucí, Jesus Christ Superstar je do značné míry považován za jeden z nejlepších příkladů existující rockové opery.

Hodit oko můžete také na TheMag pro solidní porci rapové zábavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *