Co je Rock?

Rocková hudba, někdy také známá jako „rock and roll“, je hudební styl, který se stal populárním v 50. letech v Americe a Evropě. Je primárně založena na starších hudebních stylech jako je blues, hudba vytvořená afroamerickými umělci, jako jsou Chuck Berry a Little Richard, se silným zaměřením na kytaru, bicí a silné vokály.

Jedním z prvních a nejslavnějších interpretů v počátcích rocku byl Elvis Presley, který šokoval svět svým sugestivním tancem a silnou hudbou. Stal se okamžitým fenoménem a v nadcházejících desetiletích vedl cestu mnoha dalším interpretům. V 60. letech byli Beatles další velmi úspěšnou a populární rockovou hudební skupinou, inspirovanou také bluesovými písněmi a prací jiných raných britských rockových umělců, jako byl Cliff Richard.

Škála stylů rocku

V průběhu let se rocková hudba rozvětvila do široké škály stylů. Folk rock, jako ten, který v 60. letech zpopularizoval Bob Dylan, často obsahoval akustické kytary a společensky uvědomělé texty, z nichž mnohé měly protiválečné nálady. Psychedelický rock, jako ten, který hráli Grateful Dead, Pink Floyd a The Doors, představoval často disonantní hudbu, která byla silně ovlivněna užíváním drog, jako je LSD. Progresivní rockové kapely, jako Moody Blues, Rush a Yes, experimentovaly s širokou škálou nástrojů a často zahrnovaly improvizační hudební sóla, která mohla trvat 10 nebo dokonce 20 minut.

Další formy rocku

Rock také vedl cestu pro další hudební formy, jako je heavy metal, který se vyznačuje extrémním kytarovým zvukem a silným zkreslením. Některé z prvních kapel, které by mohly být klasifikovány jako heavy metal, jsou Led Zeppelin a Black Sabbath. Obě kapely začaly v polovině 70. let. Jejich tvrdá forma hudby vydláždila cestu dalším heavymetalovým kapelám, včetně Metallicy a Megadeth.

co je rock
rock n roll

Vývoj elektrické kytary

elektrické kytary

Dnes se termín „rocková hudba“ používá k označení široké škály hudebních forem, včetně čehokoli od lehkého popu po heavy metal. Název se v podstatě stal výchozím pojmem pro jakýkoli hudební styl, který se automaticky nehodí do jiné kategorie, jako je R&B, country nebo klasika. Forma se od dob Elvise Presleyho výrazně změnila, ale termín může stále odkazovat na jeho písně stejně snadno jako na novější kapely jako je Nirvana nebo Pearl Jam.

Přehrát video

Hodit oko můžete také na BESTofROCK pro solidní porci rockové zábavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *