Co je Reggae?

Reggae hudba vznikla na Jamajce ze dvou podobných jamajských stylů zvaných ska a rocksteady. Lze jej identifikovat podle zpětného rytmu a jednoduchých akordových progresí. Texty jsou obvykle zpívány v jamajském patois, s dialektem angličtiny. Bob Marley a The Wailers jsou jedni z nejznámějších hudebníků tohoto žánru.

Ačkoli reggae vzniklo z kombinace ska a rocksteady, bylo ovlivněno také americkým rhythm and blues (R&B), americkým jazzem a jamajským mentem. Koncem 60. let uznaly Jamajka i USA reggae jako samostatný hudební žánr. Singl z roku 1967, „Long Shot Bus‘ Me Bet“ od The Pioneers, je obecně považován za první specifickou reggae nahrávku.

Charakteristika

Charakteristikou, která odlišuje tuto hudbu od jiných žánrů, je její rytmus, neboli riddim. Skladby se hrají ve 4/4 taktu, s důrazem na off beaty. Třetí doba každého taktu je navíc často zdůrazněna kytarou nebo basovým bubnem, což hudbě dodává výrazně africký nádech.

Perkuse je obecně poskytován bicí soupravou, bubny, vysoce laděnými virblovými bubny nebo timbales. Jednoduchá struktura akordu je navrstvena na bicí kytarou, baskytarou a varhanami, klavírem nebo klávesami. Mnoho kapel používá trumpetu, pozoun nebo saxofon k hraní krátkých riffů nebo protimelodií na rozdíl od zpěvu.

Jamajský patois

Většina textů je zpívána v jamajském patois, s dialektem angličtiny, kterému mnoho amerických a britských posluchačů těžko rozumí. Některé texty se zabývají rastafariánstvím, náboženstvím populárním na Jamajce, které používá konopí jako součást náboženské svátosti. Konopí, označované jamajským slangovým termínem Ganja, je rostlina, kterou lze použít k výrobě psychoaktivní látky – marihuany.

Nahráv
co je reggae

Bob Marley

bob marley

Jedním ze slavných rastafariánů byl zpěvák a kytarista Bob Marley. Začátkem 70. let se Marley mezinárodně proslavil jako člen The Wailers spolu s Peterem Toshem a Bunny Wailerem. Mezi další slavné reggae hudebníky patří Jimmy Cliff, Prince Buster, Desmond Dekker a Jackie Mittoo.

Mnoho hudebních žánrů bylo tímto žánrem ovlivněno. Jamajský dub, americké ska a dancehall hudba, stejně jako britské kapely jako je například UB40. Rap byl také ovlivněn rytmy reggae.

Reggae hudba

Nahráv

Tato hudba je spojována s mládím, rebelií a hrubými chlapci, pouliční kulturou Jamajky. Termín „hrubí chlapci“ se vztahuje na často nespokojené, nezaměstnané a násilnické mladé muže, kteří navštěvovali taneční kluby, kde v 60. letech začalo reggae. Jak se reggae hudba stala celosvětově uznávaným žánrem, poněkud se vzdálila kultuře rude boy, ale reggae je stále považováno za poněkud vzpurnou hudbu.

Hodit oko můžete také na TheMag pro solidní porci rapové zábavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *