Co je Rap?

Rap, někdy také známý jako hip-hop, je dnes styl populární hudby. Víme, že má kořeny v afroamerické pouliční kultuře. Rapoví hudebníci obecně vystupují ve vokálním stylu, slova jsou mluvená, spíše než zpívaná. Tento typ hudby se často zabývá útrapami života ulice, i když je obecně tématicky stejně rozmanitý jako jakýkoli jiný styl hudby. Hip hop je obecně charakteristický spíše svými často složitými, rýmovanými texty než svým tématem. Ačkoli má své začátky na undergroundové hudební scéně 70. let, dnes je tato hudba považována za velmi mainstreamový hudební žánr, oblíbený mezi lidmi všech věkových kategorií a v každém prostředí.

Na rozdíl od mnoha jiných hudebních stylů se rapová hudba a její texty obecně odříkávají na pozadí hudby. Tato hudba se často skládá z beatů a rytmů vypůjčených ze soulových, funkových nebo rockových žánrů. Hudebníci obvykle remixují tyto zvuky a rytmy, přidávají své vlastní inovace a často syntetizované hudební prvky.

70. léta v rapu

Rapové tracky jsou často známé svým zaměřením na kontroverzní témata, jako je násilí gangů. Často však hudebníci zpívají o široké škále událostí a témat. Často také vyjadřují své politické a sociální názory a mohou diskutovat o svých vlastních životech nebo dokonce psát milostné texty. O umělcích je známo, že píší rapové tracky také o fiktivních událostech.

DJs a MCs hudební scény 70. let v New Yorku jsou obecně považováni zaty co přišli s první rapovou skladbou. Tito dva interpreti ve své hudbě kladli důraz na rytmus a bicí nástroje. Předpokládá se, že skupina The Sugarhill Gang vydala v roce 1979 první známý rapový hudební singl „ Rapper ‚s Delight“.

Vývoj rapu

Mezi první vlivné rapové hudebníky patřili DJs Grandmaster Flash a Kool Herc. DJ Afrika Bambaataa je považován za jednoho z prvních, kdo ve své hudbě používá syntezátory. Jak hip-hopová hudba získávala na popularitě počátkem osmdesátých let, objevily se nahrávací společnosti, jako je Def Jam, které se věnují produkci tohoto stylu hudby.

Dílčí žánry se začaly vyvíjet s postupem času, přičemž gansta rap je možná nejznámější. Jeho texty jsou často nejspornější, protože mají tendenci přímo oslovovat násilnou realitu života. Mezi vlivné gangsta rapové umělce patří Dr. Dre, Snoop Doggy Dogg a Notorious BIG. Mnoho rapperů však nadále čerpá ze soulové hudební tradice. Mezi tyto umělce patří Lil Kim a Missy Elliot.

Hodit oko můžete také na TheMag  pro solidní porci rapové zábavy.

Rap music
Rap music
rap party cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *