Co je Gangsta Rap?

Gangsta rap je forma hip hopu, nazývaná také rap, která se poprvé stala populární a kontroverzní uměleckou formou na počátku 90. let. Za první píseň tohoto hudebního žánru považujeme píseň Ice-T z roku 1987 6 ‚N The Mornin‘. Dřívější hudebníci pravděpodobně také ovlivnili tento typ hudby a hudba Reggae má dlouhou historii popisování konfliktů se zákonem. Píseň Boba Marleyho I Shot the Sheriff, vydaná v roce 1973, předchází většině gangsta rapu téměř o 20 let.

Obecně řečeno, gangsta rap má tendenci odkazovat na nezákonné aktivity, včetně zapojení gangů, problémů se zákonem, prostituce, znásilňování žen a mnoha odkazů na násilí. Odkazy na násilí nebyly v hudbě ničím novým; heavy metal je jimi plný. Zdá se však, že tato forma rapu často oslavuje násilí, stejně jako zapojení gangů a užívání drog a očerňuje ženy.

Rap v mainstreamu

Navzdory kontroverzní povaze tématu v gangsta rapu, nebo možná právě proto, brzy vyrostl rap do hlavního proudu, čímž se stal zdaleka nejoblíbenější a nejprodávanější hudbou v USA. Mezi první umělce patří Dr. Dre, Ice Cube, Spice 1 a Sir Jinx. Jsou považováni za jedny z nejvlivnějších lidí v hnutí.

West side vs East side

Rivalita také vznikla mezi umělci ze západního a východního pobřeží v gangsta rapu, což podpořilo jeho nechutnou pověst. Mnozí mají pocit, že život napodoboval umění, když tato rivalita vyvrcholila smrtí Tupaca Shakura a Notoriouse BIG v čele Biggie Smallse. Ačkoli někteří, jako Puff Daddy, tvrdili, že smrt způsobila smrt žánru, alba se nadále vyráběla a byla nejoblíbenější mezi fanoušky hip hopu.

gangsta rap
gangsta rap

Gangsta rap = Nelegální aktivity?

gangsta rap

Gangsta rap má tendenci odkazovat na nelegální aktivity. Jaký gangsta rap je, do značné míry závisí na umělci. Někteří umělci jako Ice-T jsou výřeční a poetičtí kritici společnosti. Život gangu není oslavován, ale zobrazen jako místo, kde většina chudých černochů zahazuje svůj život. Policisté jsou považováni za násilníky a rasisty. Tyto zkušenosti byly brány vážně, zejména od prvních architektů gangsta rapu, což byli obecně lidé, kteří žili druh životního stylu, který oslovovali.

Je třeba poznamenat, že gangsta rap vyvolal hněv mnoha kritiků. Někteří kritizují způsob, jakým přispívá k negativním názorům na afroamerickou komunitu, nebo jak ponižuje ženy. Jiní to považují za hrozbu pro bezpečnost společnosti a obscénní jazyk je rozčiluje.

Gangsta rap v 21. století

gangsta rap

Od počátku 21. století začal gangsta rap ztrácet na síle a populárnější se stali optimističtější umělci, jako jsou ti v hnutí „Crunk“. Neustálá kritika ze strany klíčových členů afroamerické zábavní komunity, včetně Oprah Winfrey, Billa Cosbyho, Spikea Lee, mohla také do určité míry ovlivnit tento pokles popularity. Na druhou stranu většina hudby prochází fázemi popularity a je možné, že právě tento žánr má své za sebou a veřejnost je připravena na nové hudební formy.

Přehrát video

Hodit oko můžete také na TheMag pro solidní porci rapové zábavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *