Co je Filozofie Umění?
Filozofie umění je diskuse o tom, co tvoří umění. Takové filozofické myšlení je známé jako estetika. Co je vlastně umění? Odpověď často závisí na názoru jednotlivce a velké množství filozofů se odvážilo odpovědět po svém.
Kontroverze
Největší kontroverzí v moderní filozofii umění je jeho definice. Filosofové si kladou otázku, zda lze umění vůbec definovat, nebo dokonce zda by mělo vůbec existovat. Klasická definice umění je objekt, který má význam přesahující jeho funkci, je oddělený od každodenních předmětů a který je navržen s ohledem na vizuál, nikoli funkci. Některé z těchto děl jsou kulturně specifické, zatímco jiné jsou univerzální.
Řecká filozofie
Tato otázka znepokojila intelektuály napříč civilizacemi a napříč časem. Řecký filozof Platón věřil, že umění je nejpravdivější kombinací krásy a harmonie. Filosofické myšlení o umění v Evropě pochází z Řecka. Svět byl také ovlivněn Egyptem, Persií, Indií a Čínou, přičemž každá země šíří své vlastní myšlenky za své hranice. Na druhé straně se každá kultura ovlivňovala navzájem.


Umění je objektivní

Klasická definice dobře zapadá do vlastních úvah Lva Tolstého o této věci. Jeho filozofií umění bylo, že umění zachycuje pocity umělce a přenáší tyto pocity na diváka. V tomto případě je umění objektivní.
Umění je subjektivní
Francis Hutcheson však věřil, že veškeré umění je subjektivní. V jeho filozofii byla estetika doslova v oku pozorovatele. Podle Hutchesonova modelu je neustlaná postel jednoho muže uměleckým dílem Tracy Erminové a kráva jednoho muže ve formaldehydu je klasikou Damiena Hursta.
Všechno je krásné

Eli Siegel šel o krok za subjektivitu tím, že odstranil roli umělcova vědomého zatížení významu. Siegel věřil, že všechny předměty reálného světa jsou krásné. Tímto způsobem je Sixtinská kaple srovnatelná se skladištěm a váza Ming s hrncem na vaření z doby železné. Jeho filozofie umění se stala známou jako estetický realismus a kladla si otázku, kolik řemesla je potřeba k vytvoření něčeho uměleckého?
Náboženství v umění
Náboženství také mělo vliv na umění a filozofii umění. Náboženské přesvědčení ovlivnilo to, co tvoří umění a co je považováno za přijatelné. V tomto případě by se jednalo o estetickou etiku. Islámská tradice například věří, že Bůh vytváří dokonalé umění, zatímco lidská díla jsou chybná. Na druhé straně Japonci se svou tradicí wabi sabi věří, že v jeho uměleckých dílech jsou přítomny vrozené chyby člověka, které je činí krásnými.
Hodit oko můžete také na TheMag pro solidní porci rapové zábavy.