Co je Alternativní Hudba?

V 80. a 90. letech 20. století se objevil nový žánr rockové hudby, který si rychle získal titul vysokoškolský rock díky své výtečnosti ve vysokoškolském rádiu. Nakonec se název žánru stal alternativní hudbou kvůli jeho novému zvuku, který nečerpal z typičtějších žánrů heavy metalu a new wave, populárních v té době. Styl místo toho vybudoval post-punkovou éru definovanou indie zvuky a rockovými kořeny. Alternativní hudba byla extrémně populární přes osmdesátá léta a do poloviny devadesátých let, kdy tento žánr zaznamenal pokles popularity.

Charakteristika

Charakteristiky této hudby je trochu těžší určit. Původně byl žánr zaměřen na nezávislé kapely a hudbu, která čerpala z éry punku, ale nezapadala do kategorie metalu nebo new wave. Kapely jako REM získaly úspěch v osmdesátých letech, ale obecně nebyla alternativní hudební scéna komerčně úspěšná. To se změnilo na začátku devadesátých let, kdy se na hudební scénu dostala skupina Nirvana ze Seattlu. Brzy se objevily kapely jako Pearl Jam a Stone Temple Pilots, které dále definovaly alternativní zvuk.

Vývoj alternativní hudby

V polovině až koncem devadesátých let žánr zaznamenal prudký pokles. Po smrti frontmana Nirvany Kurta Cobaina a soudním sporu jménem kapely Pearl Jam proti Ticketmaster se alternativní kapely staly vzácnějšími, protože se objevily a ovládly éter další nové žánry, jako je nu-metal. V průběhu příští dekády se alternativní kapely snažily redefinovat žánr a znovu podnítit zájem veřejnosti o tuto hudbu. Kapely jako White Stripes a Radiohead to na začátku roku 2000 udělaly a připravily půdu pro renesanci alternativní hudby. Vydláždili cestu inovativním kapelám jako Modest Mouse, The Strokes a The Killers a žánr se zdál být znovuzrozený.

Univerzální pojem

Alternativní žánr se stal univerzálním pojmem, který zahrnoval indie rock, Brit-pop, grunge a další podžánry. Kvůli své mlhavé definici bylo a zůstává obtížné definitivně odlišit alternativní kapelu nebo umělce od jiného žánru. 

Hodit oko můžete také na TheMag pro solidní porci rapové zábavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *